SecurityController :: sso
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _access_control_attributes | [
"IS_AUTHENTICATED_ANONYMOUSLY"
] |
| _controller | "App\Controller\SecurityController::sso" |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.main" |
| _redirected | true |
| _route | "sso" |
| _route_params | [] |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "*/*" |
| accept-encoding | "gzip, deflate, br, zstd" |
| accept-language | "en-GB,en;q=0.9,en-US;q=0.8" |
| connection | "keep-alive" |
| cookie | "_vwo_uuid_v2=D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85|60b6c06730f250f5461708e1648f7c17; _vwo_uuid=D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85; twk_uuid_5de7941e43be710e1d208108=%7B%22uuid%22%3A%221.2oyfHqLftG3uMpQNzieNtiDt75qxX8FXIaNQH2wugqdUhVMJDyyON7te9LMEuCFLerZ1mm8bqXagFmw2HS1cXeF8h2doPpMDGhE7vx7RDWtd1eYmg1KDOBO6R4C50IXBA39%22%2C%22version%22%3A3%2C%22domain%22%3A%22toadhallcottages.co.uk%22%2C%22ts%22%3A1773319003620%7D; PHPSESSID=fibrlla211u8r1631soaeaueq3; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2216103f%22%2C%22route%22%3A%22v2_api_list%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22App%5C%5CController%5C%5CV2Controller%22%2C%22method%22%3A%22api_list%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fforms-portal%5C%2Fsrc%5C%2FController%5C%2FV2Controller.php%22%2C%22line%22%3A141%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| host | "forms.toadhallcottages.co.uk" |
| referer | "https://forms.toadhallcottages.co.uk/v2/inspections/" |
| sec-ch-ua | ""Not:A-Brand";v="99", "Microsoft Edge";v="145", "Chromium";v="145"" |
| sec-ch-ua-mobile | "?0" |
| sec-ch-ua-platform | ""Windows"" |
| sec-fetch-dest | "empty" |
| sec-fetch-mode | "same-origin" |
| sec-fetch-site | "same-origin" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/145.0.0.0 Safari/537.36 Edg/145.0.0.0" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Fri, 13 Mar 2026 09:25:04 GMT" |
| location | "https://toadhall.okta.com/oauth2/v1/authorize?response_type=code&client_id=0oa26ecwffD9knEqG697&redirect_uri=https%3A%2F%2Fforms.toadhallcottages.co.uk%2Fauthorization-code%2Fcallback&scope=openid+email&state=867ddfcb37" |
| x-debug-token | "e4d7c0" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| PHPSESSID | "fibrlla211u8r1631soaeaueq3" |
| _vwo_uuid | "D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85" |
| _vwo_uuid_v2 | "D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85|60b6c06730f250f5461708e1648f7c17" |
| sf_redirect | "{"token":"16103f","route":"v2_api_list","method":"GET","controller":{"class":"App\\Controller\\V2Controller","method":"api_list","file":"\/var\/www\/forms-portal\/src\/Controller\/V2Controller.php","line":141},"status_code":302,"status_text":"Found"}" |
| twk_uuid_5de7941e43be710e1d208108 | "{"uuid":"1.2oyfHqLftG3uMpQNzieNtiDt75qxX8FXIaNQH2wugqdUhVMJDyyON7te9LMEuCFLerZ1mm8bqXagFmw2HS1cXeF8h2doPpMDGhE7vx7RDWtd1eYmg1KDOBO6R4C50IXBA39","version":3,"domain":"toadhallcottages.co.uk","ts":1773319003620}" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Fri, 13 Mar 26 09:25:03 +0000" |
| Last used | "Fri, 13 Mar 26 09:25:03 +0000" |
| Lifetime | "36000" |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| _security.main.target_path | "https://forms.toadhallcottages.co.uk/v2/api/list?brand=THC" |
| state | "867ddfcb37" |
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "55b657130ab80f828e71717e8c21a924" |
| BRAND | "THC" |
| DATABASE_PASSWORD | "B1gRedD0g2020%2F" |
| DATABASE_URL | "mysql://forms_portal:B1gRedD0g2020%2F@localhost:3306/forms_portal?serverVersion=5.7" |
| OKTA_BASE_URL | "https://forms.toadhallcottages.co.uk/" |
| OKTA_CLIENT_ID | "0oa26ecwffD9knEqG697" |
| OKTA_CLIENT_SECRET | "CHpUjMDo_GKPDGIBkL0da74FQaLu38oDYBbJI4bK" |
| OKTA_LOGOUT_URL | "https://toadhall.okta.com/oauth/v1/logout" |
| OKTA_METADATA_URL | "https://toadhall.okta.com/.well-known/oauth-authorization-server" |
| OKTA_REDIRECT_URI | "https://forms.toadhallcottages.co.uk/authorization-code/callback" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "*/*" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, deflate, br, zstd" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "en-GB,en;q=0.9,en-US;q=0.8" |
| HTTP_CONNECTION | "keep-alive" |
| HTTP_COOKIE | "_vwo_uuid_v2=D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85|60b6c06730f250f5461708e1648f7c17; _vwo_uuid=D56DD9FA4277B1BE847ACD24280DF3A85; twk_uuid_5de7941e43be710e1d208108=%7B%22uuid%22%3A%221.2oyfHqLftG3uMpQNzieNtiDt75qxX8FXIaNQH2wugqdUhVMJDyyON7te9LMEuCFLerZ1mm8bqXagFmw2HS1cXeF8h2doPpMDGhE7vx7RDWtd1eYmg1KDOBO6R4C50IXBA39%22%2C%22version%22%3A3%2C%22domain%22%3A%22toadhallcottages.co.uk%22%2C%22ts%22%3A1773319003620%7D; PHPSESSID=fibrlla211u8r1631soaeaueq3; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2216103f%22%2C%22route%22%3A%22v2_api_list%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22App%5C%5CController%5C%5CV2Controller%22%2C%22method%22%3A%22api_list%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fforms-portal%5C%2Fsrc%5C%2FController%5C%2FV2Controller.php%22%2C%22line%22%3A141%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| HTTP_HOST | "forms.toadhallcottages.co.uk" |
| HTTP_REFERER | "https://forms.toadhallcottages.co.uk/v2/inspections/" |
| HTTP_SEC_CH_UA | ""Not:A-Brand";v="99", "Microsoft Edge";v="145", "Chromium";v="145"" |
| HTTP_SEC_CH_UA_MOBILE | "?0" |
| HTTP_SEC_CH_UA_PLATFORM | ""Windows"" |
| HTTP_SEC_FETCH_DEST | "empty" |
| HTTP_SEC_FETCH_MODE | "same-origin" |
| HTTP_SEC_FETCH_SITE | "same-origin" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/145.0.0.0 Safari/537.36 Edg/145.0.0.0" |
| PATH | "/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_HTTPS | "on" |
| REDIRECT_SSL_TLS_SNI | "forms.toadhallcottages.co.uk" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/sso" |
| REMOTE_ADDR | "5.157.70.140" |
| REMOTE_PORT | "64407" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1773393903 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1773393903.518 |
| REQUEST_URI | "/sso" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "10.0.1.4" |
| SERVER_ADMIN | "webmaster@localhost" |
| SERVER_NAME | "forms.toadhallcottages.co.uk" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "<address>Apache/2.4.41 (Ubuntu) Server at forms.toadhallcottages.co.uk Port 443</address>\n" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache/2.4.41 (Ubuntu)" |
| SSL_TLS_SNI | "forms.toadhallcottages.co.uk" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,OKTA_BASE_URL,OKTA_REDIRECT_URI,OKTA_CLIENT_ID,OKTA_CLIENT_SECRET,OKTA_METADATA_URL,OKTA_LOGOUT_URL,DATABASE_PASSWORD,BRAND" |